چرا نام كيلانيان را انتخاب كرديم:

اين محل در سالهاي قبل از مادها ... اقامتگاه كيانيان و پيشدداديان بوده و به مرور زمان از نام ( كي + لان )  بتدريج در گويش به كيلان تغيير نام يافت. و چون سايتي بنام كيلان وجود دارد. لذا نام كيلانيان رو برگزديم.

هدف ما از تشكيل اين انجمن چيست؟

خلاهاي آموزشي در سيستم آموزش و پرورش که باعث عدم رشد و بالندگي نسل جوان می شود ما را بر آن داشت تا با توجه به استادي و فرزانگي افسران بازنشسته نيروهاي وي‍‍‍ژه نوهد (نيروهاي ويژه و مخصوص هوابرد). كه دورهاي ويژه زندگي در شرايط سخت را در ارتش هاي بزرگ دنيا گذرانده اند. با همراهي و و كمك مستند ساز و طبيعت دوست مرحوم اينانلو و چند نفر از دوستان ديگرمان كه از اساتيد رشته گردشگري و ساير رشته ها بودند به این انجمن شكل بدهیم و آن را در وزارت كشور ثبت ملي نماییم.

تا كنون در این انجمن سه دوره هيئت مديره عوض شده. و به زودي دوره چهارم هم از ميان اساتيد، دانشجويان و ساير علاقه مندان به گردشگري و رشد و ترقي نسل جوان انتخاب می شود.

هدف ما توانمند شدن جوانان چابك شدن دوري از كسالت هاي زندگي روزمره و با نشاط و شاداب بودن و آشتي با طبيعت و حفظ محيط زيست و آشنائي با انواع ورزش ها از جمله يوگا و آموزش و يادگيري حل بحران و زندگي در شرايط سخت می باشد

که این مهم را به كمك  افسران اين واحد در اردوگاه هائي كه به همين منظور آماده کرده ایم در اختيار می گذاریم.

هم اكنون نيز تورهاي روانشناسي و تاريخ و باستانشناسي و... را در برنامه هاي اجرائي مان داريم.

اكثر تورهاي کیلانیان فرهنگي است و از افراد علاقه مند تشكيل می شود.

در منطقه باستاني كيلان هنر بافت سنتي پارچه در رنگها و اندازه هاي مختلف و متنوع و بسيار عالي از قبيل: سفره هاي خانوادگي و مجلسي حوله هاي دست و صورت حمام - انواع چادر شب ها و..  از زمانهاي بسيار گذشته سينه به سينه به نسل بعدي انتقال يافته ولي متاسفانه از اواخر دوره پهلوي دوم و با مهاجرت مردم كشورمان به شهرهاي بزرگ اين قبيل كارگاه ها رو به تعطيلي نهاد و تا جائي كه از آن همه كارگاه پارچه بافي سنتي فقط يك كارگاه باقي مانده و آن هم به همت و استادي خانم معصومه قصابي كه بيش از 40 سال است بدون پشتوانه و فقط با حمايت خانواده خون گرم و با محبتي كه دارد توانسته است بيش از  50 شاگرد تربيت نموده و در تمام اين مدت به كار بافت سنتي ادامه دهد.

انجمن ما هم در جای خود و در راستای اهداف خود توانسته تا اندازه اي شاهكار اين استاد بافنده را به هموطنان ايراني و خارجي معرفي نمايد. به جرات ميتوانم اذعان نمايم كه يكي از بهترين نمونه بافت سنتي ايران است. تا جائيكه اين بافت تا امريكا- كانادا كشورهاي اروپائي و ژاپن  هم راه پيدا نموده است.

4 تا كنون بيش از 20  تور  آموزشي در منطقه دماوند اين پايتخت اسطوره اي و كيلان پايتخت تابستاني كيانيان و پيشداديان كه آثار مادي و زرتشتيان را دارد و همينطور در مناطقي از فيروزكوه كه بدليل كوهاي صخره اي وحشي و زيبا نام آنرا گراند كانيون ايران نهاده اند. مانند زرين و سمين دشت زيبا و پر آب اجرا نموده ایم. كه اغلب از آدم هاي فرهنگي و علاقه مند به تاريخ و پيشینه كشورمان بوده و از دانشجويان رشته هاي مختلف كه به شدت مورد توجه شان قرار گرفته است. يكي از بخش هاي زيباي اين تور بازديد از آرامستان زيباي كليميان منطقه دماوند بنام داوديه در محله جيلارد و يا بزبان عبري همان كيلئارد ميباشد.

نكته مهم ديگري كه در  مورد كيلان بايد بعرض برسانم اينكه دياكونوف روسي يكي از بزرگترين نظريه پرداز باستاشناس جهان در مورد كيلان نظريه پايتخت بودن آنرا تأیيد نموده است و در اين مورد نظريه خود مبني بر پايتخت بودن اين سلسله اساطيري را در دانشگاه هاي جهان ارائه نموده.

در مورد تور بانوان نيز بايد بعرض برسانم كه تا كنون با انجمن هاي مختلف بانوان مثل انجمن خورشيد و يا بازنشستگان آموزش و پرورش و يا از ساير ارگان هاي مختلف  در شمال كشور و نیز براي تيپ جوان تر تورهاي طبيعت گردي را طراحي و اجرا نموديم.

ما حتي دو مورد تور اختصاصي براي خانم ها دوره هاي زندگي در شرايط سخت را با مربيگري افسران نوهد اجرا نموديم.

در مورد اين قبيل آموزشها لازم است توضيحي خدمتتان ارائه نمايم. در كشورهاي پيشرفته كودكان خود را در سنين ده سال به بالا در اوقات فراغت به اينگونه موسسات كه افراد با تجربه و قابل اعتماد هستند ميسپارند تا در سنين مختلف برنامه هاي زندگي در شرايط سخت را كه اكثراً هم از افسران نظامي و يا دوره ديده هستند كه در جنگل باتلاق كوير و دريا ميگذرانند و تازه نمره توانائي آنان طبق شنيده ها در كارنامه درسي شان هم منظور ميگردد. برآيند و خروجي اين دوره هاي عالي، موفقيت صد در صد اين هنر آموزان در كار و كسب و مديريت هاي مختلف اجتماعي ميباشد كه در بزرگسالي قادر به حل مسائل زيادي گرديده اند. خروجی افرادي شجاع وطن پرست و توانا در مديريت و تحول و توسعه رشد و ترقي جامعه را باعث می شود. و به همين دليل هم  مربي انجمن ما جناب آقاي عليرضا فخيمي نويسنده و مبتكر اين سيستم آموزشي اعتقاد دارند كه اگر ما در كشور مان موفق به برگزاري چنين دورهایي براي تمامي اقشار جامعه خصوصاً جوانان كشور گرديم. كه در سنين جواني افرادي با لياقت شايسته و توانا و فهيم و اعتقاد به كار و خرد جمعي تربيت نمائيم. كاري بسيار بزرگ و عقلانه و هنرمندانه اي كرده ايم.