کوه استوار دماوند، واقع در رشته کوه‌های البرز؛ با بلندای بیش از ۵۶۰۰ متر، بلندترین کوه در فلات ایران و غرب آسیا است این کوه دیرپا در هوای پاک بجز از کرانه‌های جنوبی دریای کاسپین، در تهران و ورامین و قم هم با چشم غیر مسلح دیده می‌شود.
شهرت کوه آتشفشانی دماوند به‌خاطر به بند کشیده شدن ضحاک در دامنه آن و البته به‌واسطه شاهنامه‌ی فردوسی است.
این کوه دست کم ۳۸۵۰۰ سال دیرینگی دارد. دریاچه‌ای یخ‌زده دهانه‌ی ۴۰۰ متری دماوند را پوشانده است. این کوه در اسطوره‌ها و شعر و ادبیات این مرز و بوم حضور پررنگی دارد و شعرای بسیاری درباره‌ی شکوه و عظمت آن سروده اند.
ملک‌الشعرای بهار یکی از معروف‌ترین اشعار را درباره‌ی دماوند سروده است.
به‌جز نقش پررنگ دماوند در اسطوره ضحاک آن را زیستگاه کیومرث اسطوره‌ای نیز دانسته اند و کیخسرو در دامن این کوه ناپیدا گشت و نیز آرش کمانگیر از بلندای دماوند تیر خود را برای گشایش مرزهای ایرانزمین رها کرده.
ردپای دماوند در منابع آشوری و تورات نیز به چشم می‌خورد. آشوری‌ها دماوند و کویر لوت را پایان دنیا می‌دانستند و هرگز به آن‌سوتر لشگرکشی نکردند.
متاسفانه موارد زیر موجودیت این نماد استواری و پایداری را که به عنوان اثر ملی نیز ثبت شده در خطر قرار داده:
کاوش‌های بی‌رویه معدن و استخراج زیاد، جاده‌کشی‌های پی در پی، چرای بیش از حد دام، زباله، ساخت‌وساز انبوه و بی‌قانون، افزایش جمعیت انسانی و خودروها، حضور بیش از اندازهٔ گردشگرانی که آموزش اصول اولیه طبیعت گردی را ندیده اند.

شهر باستاني و كهن دماوند آميخته با راز و رمز و به قدمت تاريخ است. در 55 كيلومتري شرق پايتخت (تهران) و در كنار و يا در حاشيه جنوبي رشته كوه البرز مركزي شهري باستاني از زمان هاي گذشته كه با نام فريدون كاوه آهنگر، ضحاك ماردوش و ساير افسانه در آميخته است و از زمانهاي گذشته مادها، پارت ها، كيانيان و ده ها سلسله محلي  و فراگير ملي (ايراني) در منطقه دماوند حكومت رانده اند و تعدادي از گورستانهاي اقوام و اديان مختلف از جمله يهوديان (كليميان) و زرتشتي ها و بالاخره جولانگاه منطقه تحت حاكميت اسماعيليه بهمراه بازديد از تعدادي از قلاع اسماعيلي و ساساني البته بصورت نيمه مخروبه و ده ها سايت تاريخي از جمله مسجد جامع دماوند كه بر روي آتشگاه ساسانيان بنا گرديده است. امامزاده هائي كه داراي آثار معماري و دو ضريح بسيار ارزشمندي كه از زمان سلجوقيان بيادگار مانده است كه بسيار زيبا  و ديدني هستند. همينطور منطقه اي اكوتوريستي، ييلاقي، مطبوع و خوش آب و هوا براي پايتخت نشينان محسوب ميگردد، كه ميتواند يك روز بياد ماندني  و فرح بخش را در كنار هم و گروه رقم خواهد زد. ضمن اينكه در منطقه رينه آبگرم كه در ضلع شمالي رشته كوه البرز (جاده هراز) ساختماني مخروبه و  رمز آلود و سنگي  بجاي مانده كه اهالي به آن زندان ضحاك ميگويند، در سرماي زمستانی كوه دماوند به علت عدم دسترسي امكان بازديد وجود ندارد و باید آن را به يك زمان مناسب ديگر موكول کرد. دماوند شهر باستاني و اسطوره اي است كه تعدادي از باستانشناسان اروپائي و همينطور محققين و مستشرقين خارجي از اين شهرستان بازديد و نظرات خود را بيان داشته اند كه هر كدام از نظريات قابل تعمق، مطالعه و بررسي است.
در بازدید از شهر دماوند به سمت جنوب اين شهرستان در 12 كيلومتري (به سمت ايوانكي) منطقه اي بنام (كي + لان)  كه بنا به اظهارات و كاوش هاي هيئت باستانشناسان سازمان ميراث فرهنگي به سرپرستي مرحوم (دكتر ميرلو) كه آثار زندگي انسانهاي اوليه غارنشين مربوط به 16000 سال پيش بهمراه ابزار و وسايل شكار حيوانات در آن منطقه در محلي به نام قلعه حاج عسگر كشف شده است كه اين شهر كيلان نام دارد و در جغرافياي سوم دبيرستان نيز درج گرديده است.
وجه تسميه كيلان به معني محل يا استقرار و يا جايگاه شاهان كياني و يا به عبارتي پايتخت تابستاني حاكمان كياني بوده است. برنامه سفر يكروزه كه كمتر كسي از آن اطلاع دارد و به راستي با رمز و راز تاريخ آميخته است، میتواند رویدادی خاطره انگيز علمي و فرهنگي  را برايمان به ارمغان آورد.
منتظر اعلام همبستگي تان جهت بازديد از شهر باستاني دماوند و ساير سايت هاي تاريخي در اطراف تهران هستيم. مقدمتان گرامي.

            با تشكر فراوان و امتنان: عليرضا حاجي اشرفي
                        راهنماي ايرانگردي و جهانگردي