آرامگاه سراینده‌ی شاهنامه؛ حکیم ابولقاسم فردوسی که در سال ۱۳۱۳ خورشیدی در شهر توس ساخته شده و از جاذبه‌های محبوب گردشگران ایرانی و خارجی است.
طرح کلی آن را کریم طاهرزاده بهزاد آماده کرد ولی کمی بعد هوشنگ سیحون با اندکی تغییرات در بنا آن را دوباره به دست معماران سپرد و پس از اتمام بنا رضاشاه آن را در روز پایانی کنگره بزرگ هزاره بزرگداشت فردوسی افتتاح کرد.
این آرامگاه باشکوه، در باغی به وسعت ۶هزار متر مربع ساخته شده و روبه‌روی آرامگاه تندیسی خیالی از فردوسی به دست مجسمه‌ساز نامی ابوالحسن صدیقی نصب شده است. این محوطه امکانات مناسبی دارد و به‌جز آرامگاه فردوسی، آرامگاه مهدی اخوان ثالث هم در این محوطه و در فضایی باز قرار گرفته که می‌توانید از آن بازدید کنید.
بر روی سنگ مزار فردوسی چنین حکاکی شده است:
«به نام خداوند جان و خرد. این مکان فرخنده آرامگاه استاد گویندگان فارسی‌زبان و سرایندهٔ داستان‌های ملّی ایران حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی است که سخنان او زنده‌کنندهٔ کشور ایران و مزار او در دل مردم این سرزمین جاویدان است. تاریخ تولّد: ۳۲۹ هجری قمری – تاریخ وفات: ۴۱۱ هجری قمری – تاریخ بنای آرامگاه: ۱۳۵۳ هجری قمری»
اگر تا به حال از این مجموعه‌ی باشکوه دیدن نکرده اید پیشنهاد می‌دهیم به بازدید از آن اولویت بدهید و به دیار حکیم توس سفر کنید تا حال خوبی را که ما در این سفر تجربه کردیم شما هم از نزدیک حس کنید.